Petek Bakımı

Kış aylarında karşılaşılabilecek en büyük sorun kaloriferlerin iyi ısıtmamasıdır. Peteklerin bakımı periyodik olarak yapılırsa, ısıtma sisteminde yaşanan dengesizlikleri önlemek mümkün olabilir. Petek bakımı, kış aylarına girmeden yapılmalıdır.  

Petek Bakımı 

Bakımı yapılmamış kaloriferlerin zamanla iyi ısıtmadığı gözlemlenir. Bakımın uzman ellerle sağlıklı şekilde yapılması, ısınma problemlerini ortadan kaldırır. Kaloriferler dönem dönem bakıma ihtiyaç duyarlar. Çünkü peteklerin içinde sürekli devirdaim olan su bulunmaktadır. Bu su zamanlar tortulaşır ve tesisatın alt kısmında tıkanıklara yol açar. İşte bu durumda peteklerin ısıtma performansı düşer. Kalorifer peteklerinin alt kısımlarının soğuk olması genelde bu sebepten kaynaklanır. Kalorifer bakımı önce ısı kalitesi sonrasında da enerji tasarrufu için yapılır. Kombilerin sağlıklı çalışmasına katkısı da büyüktür. Petek bakımı kombi bakımı ile birlikte kapsamlı şekilde yapılırsa daha etkili olur.  

Petek bakımı çok sık yapılması gereken bir iş değildir. Ancak istenen ısınmanın sağlanabilmesi için ihmal edilmemesi de gerekir. Kalorifer peteklerinin eski performansıyla ısıtmadığını gözlemleyenler, petek bakımı için profesyonel destek alabilirler. Çoğu kişi kombi bakımını her sene yaptırır ancak petek bakımı yaptırmadığı için yine de verimli ısı elde edemez. Yani kalorifer bakımı, kombi bakımı kadar gerekli bir işlemdir.  

Petek Bakımı Hangi Durumlarda Yaptırılmalıdır? 

Aslında petek bakımının herhangi bir sıkıntı yaşanmasa da periyodik olarak yapılması gerekir. Ancak; peteklerin yarısından aşağısı ısıtmıyorsa, kombiye en uzak petek hiç ısıtmıyorsa, kombinin ayarı yüksek olsa dahi istenen ısı derecesi elde edilemiyorsa ve kombi sürekli arıza veriyorsa petek bakımının yapılması gerekmektedir. Kombi bakımı için gösterilen özen tesisat için de gösterilirse, en soğuk günlerde bile uygun maliyete güzel ısınmanın keyfi yaşanabilir. Petek bakımı, kaloriferlerden alınan ısı verimini maksimum seviyeye çıkarır, kombilerin sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. 

5/5 - (7 votes)

Yorum yapın

Tıkla Hemen Ara