Petek Sayısı Faturayı Etkiler mi?

Petek sayısı faturayı etkiler mi? doğalgaz faturanızı düşürmek istiyorsanız lütfen buna kulak verin. Ortalama bir evde 5-6 kalorifer peteği bulunmaktadır. Rastgele yerleştirilen ve sürekli olarak acık kalan peteklerin sayısı kombinizin çalışmasını yakından etkileyecek ve faturanıza yansıyacaktır. Bunun için en ideal yerleşim yerleri belirlenip ev ve odanızdaki peteklerin sayısı makul miktarda tutulmalıdır.

Peteklerdeki sayı ile aktif çalışmada ısı kaybı doğru orantılı şekilde değişiklik gösterecektir. Yani petek sayısı faturayı etkiler mi? sorusun cevabı kesinlikle evet olacaktır.

Petek Sayısı

Peki bu durum nasıl oluşur. 5 petekli bir tesisatta kombinizden çıkan sıcak su dönene kadar 5 soğuma ilişlerinden geçer ve dönüş yapar. Peteklerden geri dönen sıcak suyu analiz eder kombiniz belirlediğiniz ısı derecesinin altına indiğini fark eder ve çalışmayı sürdürür. 5 Petekli bir kombi tesisatında petek sayısı kombiden çıkan 40C derecelik suyu geri kombiye 35C derecede dönüşünü sağlıyorsa 6- yada 7 petekli bir tesisatta da bu oran 32 lere düşecektir. Bu nedenle kombiniz 32 den 40 derceyse ısıyı yükseltmek için sürekli çalışacaktır.

Petek Sayısı Faturayı Etkiler mi?
Petek Sayısı Faturayı Etkiler mi?

Petek Sayısı Faturayı Etkiler mi?

Fakat 5 petek sayısı ile olan bir tesisat 40 tan 35c düşen ısıyı 20 dk içinden tekrar 40 yaparak birazın kendini dinlenmeye alacaktır. Isı hızlıca soğrulmadığından sürekli çalışmasına gerek kalmayacaktır.

Petek Sayısı Faturayı Etkiler mi? Nasıl yapmak Gerekir?

Isıtmayı düşünmediğiniz odaların ve alanların peteklerini kapatın. Boşa ısı kaybını önler ve faturanızı kontrol altın almış olursunuz.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın

Tıkla Hemen Ara