Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombiler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdı. Isınma kolaylığı sağlayan sistem, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Doğalgaz, kombinin gazı yakarak ısıttığı suyu peteklere göndermesiyle ısıtma sağlar. Bu işlem, belirli bir süre sonra petek temizliği ihtiyacını doğurur. Kombilerin hayatımıza girmesiyle kombi ve petek temizliği diye bir hizmet kavramı da ortaya çıktı. Petek temizleme çok sık ihtiyaç duyulan bir hizmet değildir. 2 sene gibi bir süreyle periyodik olarak yapılması konforlu kullanım için yeterlidir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğalgazla ısınmak güzeldir ancak bakım ve temizlik işlemleri yapılınca. Kaloriferlerin yeteri kadar ısıtmadığını, kombinin yüksek ayarda çalışmasına rağmen yeterli ısınma sağlanamadığını fark edenler, petek temizliği nasıl yapılır? araştırmaya başlıyor. Her ne kadar petek yıkama işlemleri belirli olsa da, bütünüyle teknik bir hizmettir ve mesleki bilgiler dahilinde yapılmalıdır. Bireysel müdahale ile petek temizliği tam anlamıyla yapılamaz. Bununla beraber çok farklı sorunlar ortaya çıkar. 

Petek yıkama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için birbirini takip eden işlemler aşamasıyla yapılır denilebilir. Temizlik esnasında kombinin zarar görmemesi için ilk olarak kombi kapatılır. Sonra sistem içindeki kirli su tahliye edilir. Radyatörlerin vanaları kapatılır. Temizleme işi tek tek yapılacağından bir tek işleme alınan peteğin vanası açık bırakılır. Petekler önce tazyikli suyla iyice yıkanır, sonra özel kimyasalla içindeki kalıntılar temizlenir. Hizmet esnasında paslanmaya karşı koruyucu ürünler kullanılır. Petek temizleme bittikten sonra sisteme temiz su verilir. Kombi çalıştırılıp hizmet kalitesi test edilir.

Petek Temizlemenin Faydaları

Petek temizleme sonrası kombiler, ilk günkü gibi verimli ısınma sağlayacak şekilde çalışır ve önemli oranda enerji tasarrufu sağlanır. Uzmanlar tarafından önerilen petek temizliği yapıldığında, tesisatın ömrü de uzar. Düzenli olarak yapılacak bakım ve temizlik hizmetleri neticesinde kombi ile petekler uzın yıllar sorunsuz şekilde kullanılabilir. 

5/5 - (7 votes)

Petek Yıkama

Petek Bakımı

Yorum yapın

Tıkla Hemen Ara