Petek Yıkama

Soğuk havaların kendini hissettirmeye başlamasıyla, kışa hazırlıklı girmek isteyenler birtakım hazırlıklara başlar. Bunlar arasında petek yıkama da vardır. Petek yıkamanın temel amacı, radyatörlerden verimli ısı elde etmektir. Çünkü bir ya da iki kış aktif olarak kullanılan peteklerde tıkanmalara yol açacak kirlenme oluşur. Bu kirlenme, tesisat içerisinde suyun devirdaim yapmasını engeller. Sıcak su sirkülasyonu tam anlamıyla yapılamadığı için de doğal olarak ısı verimi düşer. Petek yıkama işlemiyle tüm tesisat temizlenir, bu sayede ısı performansı yükselir. Petek temizliğinde özel içerikli kimyasallar ve koruyucular kullanılır. 

Petek Yıkama 

Petek yıkama kapsamlı bir iştir. Peteklerin zarar görmeden yapılabilmesi için özel ekipmanlar ve ilaçlar kullanılır. Bu nedenle gerekli teknik bilgiye sahip kişiler tarafından yapılmalıdır. İşinde uzman bir usta, kombiyi kapatmakla petek yıkama işine başlar. Çünkü tesisat içindeki kirli suyun kombi parçalarına zarar vermemesi gerekir. Tüm peteklerin vanası kapatılarak her petek tek tek olmak kaydıyla temizliği yapılır.  

Sistemdeki kirli su boşaltılır, yıkanmış peteklere temiz su basılır. İşlemler sırasında ve sonrasında peteklerin zarar görmemesi için koruyucu madde kullanımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayrıca kalorifer petek yıkama işlemi sonrası sistemin havası da alınmalıdır ki, petekler yüksek performansta ısı yayabilsin.  

kalorifer petek yıkam

Petek yıkama, her sene olmasa da iki senede bir mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tesisat içinde sirküle olan su bir süre sonra kireçlenir ve çamurlaşır. Bu da su dolaşımını engelleyecek tıkanmalara sebep olur. Sonuçta ısı verimi düşer ancak daha farklı tehlikeler de ortaya çıkar. Temizliği yapılmayan peteklerdeki sorun kombiyi etkilerse, can sıkıcı arızalar oluşabileceği gibi hayati tehlike doğuracak kazalar da ortaya çıkabilir. Düzenli temizliği yapılan petekler kombi fazla enerji harcamadan ısınır. Kombi en düşük ayarda bile olsa ortamda istenen ideal sıcaklık yakalanabilir. Büyük oranda düşen doğalgaz maliyetleri de, kullanıcıların yüzünü ayrı güldürür.  

5/5 - (10 votes)

Yorum yapın

Tıkla Hemen Ara